Вітаю Вас Гість

Вівторок, 19.03.2024, 05:37


Меню сайту
Форма входу
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Друзі сайту
Чорнухинська ЗОШ


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Колегам


    Чорнухинська центральна районна бібліотека ім. Г.С. Сковорода зайняла друге місце в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу "Молоді для молодих ", який проводила Державна бібліотека України для юнацтва.
Пропонуємо сценарій уроку-діалогу інформатики  "Мої друзі : Інтернет, комп’ютер, книга"



          УРОК-ДІАЛОГ  ІНФОРМАТИКИ
       "МОЇ ДРУЗІ: ІНТЕРНЕТ, КОМП’ЮТЕР, КНИГА.”

                                                                

      БІБЛІОТЕКАР: Шановні друзі комп’ютера і Інтернету !
     Я, бібліотекар, Маліновська Наталія Іванівна разом зі своїми вірними друзями-комп’ютерами запросили вас в  інтернет-центр нашої бібліотеки познайомитися з його роботою, з пошуковими системами, правилами користування,тощо.
     Наш інтернет-центр створений  2006 року. Користувачі бібліотеки мають змо- гу користуватися комп’ютерами та Інтернет-мережею, відповідно до  Закону України  "Про бібліотеки і бібліотечну справу " та Правилами користування Чорну- хинською центральною районною бібліотекою ім. Г. С. Сковороди " . Право дос-тупу до комп'ютерів, призначених для інформаційного обслуговування, надається читачам,  які володіють  навичками роботи  з операційною системою Windows,  її стандартними додатками та Веб-браузером.
     Читачі  можуть  записати  отриману  ними інформацію на дискети (3,5 — 1,44 MB), USB Flash-накопичувачі,  сумісні  з типовими драйверами, або передати її електронною поштою (Ukrpost. ua, Ukr. net, BigMir. net).
      При роботі на комп'ютерах у залах  бібліотеки  читачі  зобов'язані : зареєструватися в "Журналі обліку роботи користувачів на комп'ютері в читальному залі", працювати на  комп'ютері  одноосібно  та бережно  відноситися  до  комп'ютерної техніки.
     Читачам  не дозволяється: приступати до роботи за комп'ютером без дозволу співробітника бібліотеки, захаращувати робоче місце за комп'ютером, переміщу- вати процесорний блок комп'ютера, вилучати будь – які  файли на  комп'ютері  та встановлювати власне  програмне  забезпечення;  використовувати комп'ютер для потреб, не пов'язаних з пошуком і отриманням науково-інформаційних ресурсів.    
     За пошкодження програмно-технічних засобів читачі притягаються до відпові- дальності згідно з чинним законодавством.
    Бібліотекар надає консультації  читачам з питань роботи з операційною систе- мою Windows, її стандартними додатками, Веб-браузером, а також з питань запи су отриманої інформації на носії .
     Доступ до комп'ютерів  надається співробітником бібліотеки в порядку черги. Тривалість одного сеансу роботи - 1 година, в окремих випадках, коли черга від- сутня, сеанс може бути продовжений з дозволу бібліотекаря.
      КОМП’ЮТЕР : А зараз  запрошую вас до  знайомства з  мережею Інтернету, адже саме молодь з  поміж  усіх  користувачів  бібліотеки найчастіше звертається до його послуг.
Інтернет об’єднує комп’ютери по всьому світу. Тому цілком логічно, що в  Інтернеті можна знайти багато інформації, послуг, розваг. Тут накопичені  великі обсяги  інформації  з  науки, освіти, політики, бізнесу, мистецтва. За допомогою  підк- люченого до Інтернету комп’ютера  можна побувати на екскурсії в музеї,  довідатися прогноз погоди на декілька днів, знайти необхідне в енциклопедіях і словни- ках, подивитися кінофільм  чи  послухати музику, почитати  газету чи книгу. Для пошуку інформації  існують  пошукові  сервери,  де можна ввести ключові слова, за якими і здійснюватиметься пошук.  Якщо результатів пошуку виявиться занадто багато, тоді варто ввести додаткові параметри для уточнення пошуку. 
     Як правило,  для пошуку  інформації  в Інтернеті  ми  користуємося   звичними "Гуглом " чи "Яндексом ". Але є ще цікаві пошукові системи. Знайомтесь з ними.  ( Виходять пошукові системи. Це юнаки, у яких прикріплені ксерокопії сторінок
пошукових систем)
     ПОШУКОВА СИСТЕМА  "НІГМА” :  Я пошукова система "Нігма " (http/ nigma ru)  розроблена в Московському державному університеті  5 років тому і на лежу до метапошукових систем, тобто крім  самостійного пошуку інформації  використовую ще й інші пошукові системи. Отримані  результати  автоматично сис- тематизуються і користувач отримує загальний список найбільш релевантних посилань по своєму запиту.
    Як і інші пошуковики, я умію здійснювати повнотекстовий  пошук і пошук  малюнків,  місцезнаходження книг, музики  і новин.  Важливою особливістю  інтер- фейсів системи є блок "Фільтр ", який уточнює варіанти запитів, що дає мені змо- гу найти саме потрібне  користувачам.  Наприклад,  якщо  ввести  в  пошук  запит  "реферати по астрономії", то вам буде запропоновано для уточнення слова "предмет астрономії , "астрономія ", "таблиці ", "космонавтика ", "планета ","реферати з астрономії і космонавтики ", "корисна інформація з астрономії і космонавтики", тощо, а ви зможете уточнити додатково запит.
    Я також  роблю  математичні розрахунки, конвертую величини між одиницями вимірювань чи валютами. Можу показати результати хімічної реакції, а інколи на віть і відеозапис хімічного досліду.
     А зараз я продемонструю свої можливості ( демонструє роботу пошукової системи )
     ПОШУКОВА СИСТЕМА "WOLFRAM ALPHA ":  ( www. wolfram-alpna com.)  Мене створили автори відомої САПР  Mathematika " . Я – генератор добре структурованої  інформації  із  власної  бази  знань. Результати мого  пошуку - не посилання, а таблиці, графіки і схеми.
    Наприклад, якщо ввести назву міста - отримаєте  інформацію  про  його площу, кількість населення, погоду, віддаль до найближчих населених пунктів тощо. Якщо ввести назву  компанії – отримаєте чимало таблиць, графіків, порівняльних аналізів з іншими подібними компаніями. Закладені в мою систему знання досить різносторонні : від знаходження положення планети в Сонячній системі на даний момент до побудови графіків функцій.  Мій недолік – всі запити сприймаю  лише на англійській мові.  Давайте поглянемо на мою роботу ( демонструє  роботу по- шукової системи)
     ПОШУКОВА  СИСТЕМА  " TATTOODIE" :  (www.tattoodie. com ).  Серед  усіх майже  строгих по дизайну пошукових ситем я вирізняюся  не оригінальністю пошуку чи форматом результатів,  а лише  оригінальним  зовнішнім  видом : буйноцвіттям  барв. Мій пошуковий механізм не є незвичайним, він об’єднує результати Google, Bing  і Yahoo. Пошук здійснюється добре. Запрошую до мене в гості. ( демонструє роботу пошукової системи )
    ( Вибігають книги . Це юнаки , на грудях у яких прикріплені ксерокопії книг )
      КНИГИ :  А про нас, про нас забули… Ми  теж можемо стати вам, любі друзі в нагоді.
     БІБЛІОТЕКАР :  А й справді. Книги познайомлять Вас з процесами отриман-
ня, зберігання, передачі, використання та перетворення інформації за  допомогою
комп’ютерів, який сам по собі - це тільки купа заліза, яка може виконувати команди.   Його можливості визначає людина.  І тільки  використовуючи  свої знання та вміння ви можете зробити його своїм вірним помічником.
    КНИГА "ІНФОРМАТИКА”.  Я - дитяча енциклопедія  " Інформатика"  стану надійним помічником для тих, хто оволодіває азами комп’ютера.  З моїх сторінок ви  дізнаєтеся  багато  цікавого : як працює комп’ютер,  про апаратне  і програмне  забезпечення, основи програмування,  безмежне  використання  комп’ютера  при підготовці  текстів  і   документів,  пошук  необхідної  інформації,    комп’ютерну графіку, переклад текстів, відеомонтаж та багато іншого.   
     КНИГА  ВОЙТЮШЕНКО  Н. М.,  ОСТАПЕЦЬ А. І.  "ІНФОРМАТИКА  І КОМП’ЮТЕРНА ТЕХНІКА " : На моїх  сторінках  вміщено  матеріал  за  базо- вим курсом  інформатики  і  комп’ютерної  техніки  для  користувачів  персональ- них комп’ютерів. Тут ви знайдете інформаційні, технічні  і програмні основи ПК,  основні  зведення  і  матеріал по  одержанню  навичок  з  операційною  системою Windows, сервісними й офісними програмами, мережевими ресурсами,  основами алгоритмізації  базових обчислювальних процесів, основними  зведеннями і матеріалом  по  одержанню  навичок роботи з об’єктивно-орієнтованою мовою  Visual  Basic.
    Я книга набагато солідніша і адресована студентам та тим, хто має гарний курс  комп’ютерної підготовки.
      КНИГА " ІНФОРМАТИКА ТА ОБЧИСЛЮВАЛЬНА ТЕХНІКА. КОРОТ- КИЙ ТЛУМАЧНИЙ СЛОВНИК ”:  У словнику  описано  понад  1600 термінів, які стосуються апаратного  забезпечення  обчислювальної  системи,  системного і прикладного програмного забезпечення,  зокрема програм загального призначення, офісних технологій, баз даних тощо.
   Переважну більшість термінів узагальнено без конкретизації типів ЕОМ, операційних систем, мов програмування, систем управління базами даних тощо.  В кінці кожної статті українською мовою подано  назви  термінів  англійською мовою. Словник стане  в роботі,  як  в  навчальному процесі,  так і в практичній роботі по використанню комп’ютерних систем. 
       КНИГА КОВАЛЕНКА М. М. "КОМПЮТЕРНІ  ВІРУСИ І  ЗАХИСТ  ІН- ФОР МАЦІЇ” : Комп’ютерний   вірус  – одне  з  найцікавіших  явищ,  які   можна спостерігати в результаті розвитку  комп’ютерної  та інформаційної техніки. Суть його зводиться до того, що програми набувають властивостей, які притаманні жи вим організмам : вони народжуються, розмножуються, вмирають.  Комп’ютерний
вірус – це невелика, складна, ретельно складена і  небезпечна програма, яка може самостійно розмножуватись,  переноситися  на диски  і дискети, прикріплюватися до програм, передаватися мережею, порушуючи роботу комп’ютера.
    Інтенсивне впровадження електронної обробки  інформації  в  економіку, керування та у сферу кредитно-фінансової системи зумовило виникнення нового кла- су злочинів- комп’ютерних злочинів. Це і комп’ютерне піратство, комп’ютерний
підлог, комп’ютерне шахрайство з даними і програмами, комп’ютерний саботаж, несанкціонований доступ до систем ЕОМ.
     Отже, для того, щоб захиститися від комп’ютерних вірусів потрібно…
( Вибігає Вірус з криком)
      ВІРУС : Ой, ой, а хто тут краще знає,  як  захиститися від комп’ютерних вірусів …Хто сміливий, розповідайте!
( Залучає присутніх до діалогу про віруси)
      ВІРУС : А тепер слухайте уважно мене Комп’ютерного Віруса.
      Джон Лаффан, виконавчий директор управління з питань безпеки Інтернету, в своїй промові з нагоди Дня безпечного Інетрнету зазначив: "Інтернет може бути чудовим джерелом знань і розваг, засобом обміну інформацією через посередництво електронної пошти, соціальних мереж, чатів, інтернет-камер телефонів. Однак, ці комунікаційні можливості вимагають постановки на новому рівні питання захисту дітей. Завжди потрібно думати перед тим, як розміщувати в Інтернеті конфіденційну інформацію про себе, адже Ви не знаєте напевне, хто може її читати”. В повсякденному житті кожна людина, дбаючи про свою безпеку, дотримується безлічі правил: дорогу переходить на зелене світло, уникає темних закутків, повертаючись пізньої пори додому, цікавиться, хто прийшов, коли дзвонять у двері, тримає сумку з гаманцем ближче до себе, з обережністю ставиться до незнайомців... Віртуальний світ мало чим відрізняється від реального, тож, потрапляючи до Інтернету, не варто втрачати пильність.
     Якщо ви хочете певною мірою уникнути  зараження свого улюбленця  скорис- тайтеся простими способами захисту, а саме :
-    не копіюйте на свій вінчестер все, що потрапило вам під руки, особливо  іг-
рові програми;
-    за новою програмою , яка використовується,  ведіть особливо ретельне  спостереження, а якщо є можливість, то впродовж певного  часу  експлуатуйте  її  на спеціально відведеному для цього комп’ютері ;
-     постійно стежте за  командним  процесором  COMMAND COМ, його розміром і датою створення; зміна його розміру або дати створення може свідчити про присутність "інфекції " на ПЕОМ ;
-    програми,  які  потрапили  з  джерел,  ненадійних у "стерильності " на вірус, попередньо тестуйте на присутність вірусу;
-     майте копії всіх системних і прикладних програм  на  захищених  від запису дискетах;
-     періодично виконуйте копіювання активних директоріїв ;
-     зробіть системну дискету з антивірусними програмами .
  А зараз всі ви отримаєте від мене в дарунок  "Пам’ятку користувачу по захисту від комп’ютерних вірусів”. ( Вірус роздруковує  через принтер  пам’ятку  і  роздає  присутнім). 
       ЖУРНАЛ "КОМПЬЮТЕР”.  Книги, це – добре.  Але шлях книги до читача – чималий, тому  книга не  встигає за  новинками  в галузі  комп’ютеризації.  І тут  вам у нагоді стануть періодичні видання комп’ютерної тематики.
     Серед них і я , журнал " Компьютер". На моїх сторінках ви знайдете  безліч цікавого. Давайте перегорнемо лише 2 останні номери. Так, 1-2  номер журналу познайомить з операційною системою. В статті крок за кроком показано,  як встановити нову систему на свій комп’ютер , як нею швидше опанувати.   
      Владислав Дем’янишин познайомить з повним  захистом вашого комп’ютера за допомогою нових, антивірусних програм.
     Сьогодні важко уявити молоду людину без мобільного телефону. Один з матеріалів  журналу  і  присвячеий  веб-ресурсам  українських  операторів  мобільного зв’язку. В наступному номері журналу один з читачів знайомить зі своїми вражен нями щодо установки операційної системи Windows 7, дає конкретні поради  і зауваження  тим, хто бажає встановити  цю систему  на свій комп’ютер. Зацікавить вас і стаття "Windows Installer : комплекс для  установки,  обновления и удаления программ”.
    Про те, як перетворити  комп’ютер  на  високоякісний телевізор для приймання супутникового телебачення з функціями запису в МР-4-файл, можливістю повертатися назад для перегляду пропущеного,  тощо, ділиться  на  сторінках  журналу Андрій з Дніпропетровська. А ще на моїх сторінках ви познайомитеся пошуковими системами, створенням відеороликів із окремих картинок, редагуванням фотографій, а для ваших молодших братиків і сестричок ви  зможете встановити дитячий браузер " Гогуль", про який ви зможете дізнатися, прочитавши статтю в жур-
налі.
    То ж,  якщо ви бажаєте  бути в курсі всіх останніх новин в галузі комп’ютерної техніки раджу вам дружити зі мною, регулярно читати в бібліотеці.
   КОМП’ЮТЕР : Всі ви у школі, а багато хто і вдома опанував  мене - диво  тех- ніки ХХ століття.То ж пропоную вам взяти участь у вікторині ”Океан комп’ютерних знань ":
1.    Як називається найменша одиниця інформації ? (Біт)
2.    Назвіть функціональні клавіші  ( F1-  F12)
3.    Які види миші ви знаєте ? (Оптична, інфрачервона, безпровідна)
4.    На чому розміщується мікропроцесор ? (На материнській платі)
5.    Яка різниця між CD-R та CD-RW ?  ( На  CD-Rможна записати 1 раз, а на CD-RW багато разів)
6.    Які віруси заражають антивірусні програми ?(Ретровіруси)
7.    Як за допомогою клавіш зберегти документ  Mikrosoft Worb ?   (Ctrl + S)
8.    Яке призначення має Веб- проузеру ? (Програма для перегляду Інтернет-сторінок)
9.    У що групують файли для зручності роботи з ними  ? (У папки)
10.   Чи обов’язково видаляти програми за допомогою засобів панелі керування? ( Так)
11.   Назвіть одиниці вимірювання інформації в порядку зростання ? (Біт, байт, кілобайт, мегабайт, гігабайт, терабайт)
12.   Скільки кольорів містить стандартна та додаткова  палітри  кольорів графічного редактора Paint ? (48 і 16)
  А зараз переможець вікторини одержує подарунок- диск .
      БІБЛІОТЕКАР :  На початку ХХІ  століття книга і  комп’ютер – найавтори- тетніші джерела інформації.  Сьогодні вони вдало поєдналися разом. Як ви гадає те, яким чином ? ( запрошує писутніх до розмови, підводячи  до теми  електрон- ної бібліотеки).
    Отже, ви сказали правильно, що за допомогою  Інтернет - мережі можна знай- ти книги  ще і в електронних бібліотеках, що досить зручно.  Про це вам  розповість наш користувач.
      КОРИСТУВАЧ :   Електронна  бібліотека – розподілена  інформаційна  система,  що дозволяє зберігати і використовувати  різнорідні колекції електронних документів і завдяки глобальним мережам передачі даних в зручному для користувача вигляді. Є чимало електронних бібліотек. Я познайомлю вас з деякими.
      Електронна  бібліотека української літератури надає доступ до текстів творів української літератури. Бібліотека відкрита  1 грудня 1999  р.  В ній  ви знайдете як тексти самих творів, так і літературну критику, архівні матеріали, тощо.
       На сайті "Большая электронная библиотека "  зібрано безліч художньої, навчальної  літератури, словників, ловідників.  Любителі  періодичних  видань  змо- жуть знайти собі до вподоби журнали.  Всього в  електронній бібліотеці нараховується     книг і журналів  і їх кількість постійно зростає.
      Turopeana – європейська електронна бібліотека, відкрита у листопаді 2008 р., на той час вона складала 2 млн. оцифрованих об’єктів
    У великій онлайн бібліотеці художньої літератури ( www.e- reading. щrg. ua) презентовано близько 100 тисяч художніх творів.  Простий  у використанні,  але потужний релевантний пошук. Тут є обговорення, коментарі, відгуки і враження про прочитані книги. Є персональна книжкова полиця з якої можна завантажити всі книги одним архівом.
   А зараз я познайомлю вас з пошуком книг у електронних бібліотеках ( показує на прикладі роботу на сайті електронної бібліотеки)
          БІБЛІОТЕКАР :  А зараз я запрошую вас до невеликої дискусії :
-    Як ви гадаєте, у майбутньому друкована книга залишиться чи її замінить комп’ютер ?
-    Книга чи комп’ютер ? Ви надаєте перевагу …. Чому ?
-    Чи можна бути освіченою людиною, якщо не знаєш комп’ютера ?
-    З якого джерела ( книги чим комп’ютера ) ви одержуєте основну інформацію і знання ? ( проходить дискусія)
      БІБЛІОТЕКАР :  Вам часто доводиться  звертатися до  бібліографа  книго- збірні за допомогою у пошуку літератури , уточнення дат,  подій,  термінів,  користування енциклопедією чи довідником. Звичайно, районна бібліотека не володіє великою кількістю літератури  для задоволення  всесторонніх  запитів користувачів . І тут вам на допомогу прийде віртуальна довідка.  
          ВІРТУАЛЬНА ДОВІДКА :  Я тут ,друзі,  я тут!  Щоб  ви  хотіли  дізнатися про мене ?
      Я є частиною інформаційного  сервісу бібліотеки  і даю  відповідь  на разовий запит віртуального користувача,  що містить бібліографічну чи фактографічну інформацію і здійснюється в інтерактивному режимі. Бібліотека  виконує такі  види довідок : адресні  бібліографічні довідки,  які визначають  наявність  та  місцезна-ходження документа, тематичні бібліографічні довідки , що містять бібліографіч- ну інформацію з певної теми;  уточнювальні  бібліографічні довідки, що визначає та уточнює елементи бібліографічного опису, які відсутні або перекручені в запи- ті користувача ; фактографічні, які містять фактичні дані з різних інформаційних ресурсів; змішані, які містять бібліографічну та фактографічну інформацію.    
      Віртуальна довідка виконується працівником бібліотеки протягом двох діб.
       Хочу  також зазначити, що бібліотека не виконує віртуальних довідок, якщо : завдання виходить за межі технічних чи організаційних можливостей  бібліотеки; зміст інформаційного запиту не відповідає морально-етичним нормам ; запит по- в'язаний з написанням курсових, дипломних робіт,  із розв’язання  математичних, фізичних, хімічних та інших завдань, якщо запит суперечить чинному  законодавству України.
      Віртуальні довідки для вас можуть виконати Державна бібліотека України для юнацтва, ряд обласних бібліотек  для юнацтва,  Полтавська обласна  наукова  універсальна  бібліотека  ім.  І. П. Котляревського,  Національна  бібліотека  України  для дітей, а ще існує сайт "Віртуальна бібліографічна довідка.  Обєднана довідко- ва служба публічних бібліотек. " В базі цього сайту понад 20 тисяч виконаних до- відок, які розміщені в 34 розділах, зокрема  "Література ", "Культура. Мистецтво. Преса ", "Компютери.  Телекомунікації  ",  "Екологія. Охорона природи. " Економіка. Фінанси" та інші.
       А зараз погляньмо, як можна скористатися віртуальною довідкою .(демонструє на прикладі виконання довідки) .
      БІБЛІОТЕКАР :  Наша подорож в інтернет-центр закінчується. Звичайно, ми розповіли лише про невелику частинку із багатющого джерела всесвітньої інфор- мації.  А більше ви зможете дізнатися самостійно - завітавши до нас і ставши  по- стійним користувачем.
     Зичимо вам всім приємного спілкування з комп’ютером. 


                                                   ЛІТЕРАТУРА
     Бібліотека та Інтернет. – К.:  Національна  парламентська  бібліотека  України, 2007. – 43 с.
    Віртуальна бібліографічна довідка [ Електронний ресурс] : Режим доступу: www. 4ktd. gov. ua
    Войтюшенко  Н. М., Остапець А. І.  Інформатика і комп’ютерна техніка / Н. М. Войтющенко, А. І. Остапець. – К. : Центр навчальної літератури, 2006. – 563 с.
    Волкова С.О. Океан компютерних знань  / С. О. Волкова //  Все для вчителя. – 2006. – № 23-24. – С. 37 – 41
       Інформатика./Авт.-упоряд. В.М. Скляренко, О.В. Лисенко.  – Х.: Фоліо, 2006. – 319 с. ( Дитяча енциклопедія)
       Інформатика та обчислювальна техніка : Короткий тлумачний словник. – К.: Либідь, 2000. - 319 с.
   Інформаційні технології  [ Електронний ресурс] : Режим доступу: www. chl. кiev. ua
   Коваленко М.М. Компютерні віруси і захист інформації / М. М. Коваленко.К.: – Наукова думка, 1999. – 268 с.
    Паянок Н., Кулик Є. Веб-спілкування та етикет : ставлення бібліотекарів та користувачів / Н. Паянок, Є. Кулик  // Бібліосвіт.- 2010 – № 1. – С. 21-26