Вітаю Вас Гість

Вівторок, 15.10.2024, 21:16


Меню сайту
Форма входу
Пошук
Календар
«  Жовтень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
Друзі сайту
Чорнухинська ЗОШ


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

ЕСТЕТИЧНЕ ВИХОВАННЯ ДОШКІЛЬНЯТ


                 ЕСТЕТИЧНЕ ВИХОВАННЯ ДОШКІЛЬНЯТ
      ТА КОРИСТУВАЧІВ МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ
                                         КОНСУЛЬТАЦІЯ
     Непрості  реалії  життя,  коли  в  передачах   телебачення і радіо,  газетах і журналах,  книгах , часто  спостерігаємо  псевдокультуру,  засилля   несмаку,
змушують бібліотечних  працівників  дитячих бібліотек  шукати нові підходи до виховання  в  підростаючого  покоління естетичних смаків, почуття краси, прагнення пізнати прекрасне.
    Ця робота бібліотеки у сфері  естетичного  виховання  передбачає  своєрід- ний синтез педагогічної, освітньої, культурної та самоосвітньої діяльності ді- тей і підлітків і висуває перед нами два взаємопов’язаних завдання :
     1)  сприяння засвоєнню підростаючим поколінням кращих зразків вітчиз- няної і світової культури ;
     2)   надання допомоги  у формуванні особистого естетичного  світосприй- няття,  естетичного смаку дитини.
      Естетичне  виховання  посідає  одне  з  провідних  місць  у національному вихованні, і водночас має формувати багату, орієнтовану на загальнолюдські цінності, особистість.  В бібліотеці кожна дитина повинна мати змогу розкри ти свої творчі здібності, реалізувати потаємні  задуми щодо проби  сил у літе- ратурній творчості, в мистецтві, розширити світ своїх захоплень.
     Ці  завдання повинні виконуватися  комплексно, із застосуванням широко- го спектру тематики,  форм і  прийомів популяризації книги, методик вихов- ного впливу, технічних новацій.
    Основи естетичної культури закладаються в ранньому дитинстві. Тому, ро-
боту з естетичного виховання в бібліотеці слід починати саме з дошкільників та дітей молодшого шкільного віку, адже саме в цьому віці здійснюються пер ші  свідомі кроки в світ прекрасного, від яких залежить успіх  роботи на нас -тупних етапах  виховання, які згодом сформують вже  естетичні запити і упо- добання дорослих людей.
     Основним  знаряддям естетичного  виховання є  книга.  На жаль, книжкові фонди Чорнухинської районної бібліотеки для дітей з мистецтва, як очевидно  і інших бібліотек  області  та України  не радують своїм багатством.  З  поміж видань з мистецтва книги становлять 34 прим., журнали - 118 прим.
     В бібліотеці організовувалися книжкові виставки : "Подорож у світ мисте- цтва : по сторінках журналу  "Джміль ", "Розмаїття диво-писанки ", "Щедрів ки і колядки ", "Пензлик художника творить чудеса : Українські художники-ілюстратори дитячої книги ", "тематичні  полички : " Вони ілюструють  твої книги",  ”Веселковий світ палітри художника ",  "Мамина колискова ", "Стру ни  золоті",  " З музичної  скриньки ",  "Диво театру ", ”Українська дитяча  іг-рашка " , "Барви неба та хліба " та інші.  
      Для учнів 1-2  класів початкової школи естетичного виховання бібліотека разом з викладачем музичної літератури цієї школи Т. Ріжко провела мистець ке  свято  "У нас в  гостях музичні інструменти ", де  в  ході  театралізованого дійства  юні музиканти познайомилися з найпопулярнішими музичними інст-  рументами.  Бібліотекар дитячої бібліотеки познайомила дітей з книгою І.Ла- пінського "Дотепно і незвично про інструмент музичний ", а також  з книгою "Українські  народні  музичні  інструменти ",  яка хоча й адресована читачам старшого шкільного віку,  але при потребі допоможе  і молодшим школярам . Зі сторінок цих книг юні дізнаються про роль музичних інструментів у житті людини, історію їх походження, сферу побутування.
      Хоча  фонд бібліотеки   має невелику кількість музичного репертуару, він активно використовується. Зокрема популярністю користуються такі видання      
      Був собі журавель: українські  жартівливі пісні,  скоромовки та лічилки. – К.: Муз. Україна, 1993. – 29 с.,
      Дитяча розвага : українські народні пісні, забави та ігри. – К.: Муз. Украї- на, 1993. – 101 с.,
      Дитячі голоси України : збірка пісень на вірші Миколи Петренка . Львів.:-
Ліга-Прес, 2001. -62 с.,
      Завальний  В.А. Пісні для дітей / В. Завальний.-  К.: Муз. Україна, 2003. – 21 с.,
      Катрусина пісня : пісенник для малят. - К.: Муз. Україна, 1990. – 103 с.
      Співають малюки : пісні для малят. - К.: Муз. Україна, 1998. – 122 с.
      Ходить Сонко по вулиці : пісенник . - К.: Муз. Україна, 1998. – 158 с.,
репертуарні збірники для фортепіано, скрипки, бандури, баяна.
      Бібліотекар при індивідуальній бесіді з читачем пропонує йому і іншу му- зичну літературу : книги з питань мистецтва, рекомендує ознайомитися з пуб лікаціями в  дитячих енциклопедіях : "Музика ",” Архітектура ", "У світі пре- красного ", в періодичних виданнях, таких, як "Джміль "," Дошкільнятко"  та
інші.  
       Великому землякові- філософу, поету, байкарю і музиканту Г. Сковороді
була присвячена година музики і поезії ”Григорій Сковорода - музикант ", де звучала  розповідь  про Григорія Сковороду, як  музиканта,  діти  прослухали оповідання читача районної бібліотеки для дітей М. Цимбала”Григорій  Ско- ворода - музикант ", з  яким він  брав  участь  у  одному з обласних конкурсів,
прослухали дві пісні на слова Г. Сковороди та пісні про нього.
    Тісні контакти в роботі бібліотека підтримує з чорнухинським  композито- ром,членом Всеукраїнської музичної спілки, лауреатом Міжнародної літера -турно - мистецької премії ім. Г. С. Сковороди В. Д. Стеценком та його дружи ною, вчителем музики Чорнухинської загальноосвітньої школи М.Д. Стецен- ко. Композитор  у своїй діяльності  значну  увагу приділяє пісенній творчості для дітей, і це особливо добре, адже в умовах відсутності нового  репертуару,
всі свої видання композитор дарує не тільки районній бібліотеці  для  дітей, а й сільським бібліотекам. Так, у творчому доробку В.Д. Стеценка є такі видан- ня для дітей :
     Стеценко В.Д.  Грала білка на  сопілці : вокальні твори для  дітей дошкіль- ного, молодшого та середнього шкільного віку на вірші Миколи Турківсько- го у супроводі фортепіано. –/ В. Стеценко. – Прилуки : 2004. – 68 с.
    Стеценко В. Д. Пташеня на промені : вокальні твори для  дітей молодшого та середнього шкільного віку на вірші Дмитра Шупти. - Стеценко В./ -Суми :
Собор, 1998. – 47 с.
    Стеценко В. Д. Українка я маленька : вокальні твори для  дітей молодшого та середнього шкільного віку на вірші українських поетів в супроводі форте- піано та баяна. - Стеценко В./ - Суми : Собор, 2005. – 70 с.
     60-річчя від дня народження композитора був присвячений дитячий ранок "Пісенний дарунок-дітям ", який відбувся у бібліотеці у вересні.
     Бібліотекар Н. Л. Гребеник познайомила дітей з композитором, його твор -чістю, показала дітям як пісенні збірники, адресовані їм, так і дорослим. Від- булося спілкування  з композитором,  де діти  цікавилися, чи мріяв він писати музику, коли вперше написав пісні, як   пише музику, шукає вірші для пісень, з якими поетами працює найбільше, тощо. Вихованці початкової школи есте тичного виховання виконали пісні композитора "Сопілкарик ", "Коник золо- тий ", "Хмари спатоньки вляглись " , "Бджілка золота ", "Неслухняні слова " .
     Для третьокласників  проведено урок народознавства ”Ой ходить сон коло вікон ", де діти ознайомилися  з  походженням  колискових  пісень, бібліогра- фічним оглядом "Материна пісня ",а бабусі третьокласників О. М. Гальченко та В. П. Охріменко проспівали колискових пісень.
     Цікавою для  другокласників  була  літературна подорож " У казці  музика живе ".  За основу  для її проведення  було  взято  книгу "Волшебная  музика: сказки о музыке и мастерах-музыкантах ". Присутні дізналися про  казки, по- в’язані з музикою і музикантами, зокрема  братів  Грімм "Бременські вуличні музиканти ", "Співаюча кісточка ", Джанні Родарі "Війна дзвонів ", Д Біссета "Амур і соловей, С. Могилевської  "Казка про гучний барабан ".
    В ході  години цікавих  повідомлень " Кобзарі  чорнухинського краю "  юні
прослухали розповідь викладача по класу бандури початкової школи естетич- ного виховання молоді В. Даниленко про історію кобзарства в Україні, крає-
знавця М.Булди про знаних чорнухинських кобзарів Дмитра Скорика, Трихо- на Магадина, Петра Неховайзуба,  ознайомилися з портретом  кобзаря Трихо- на Магадина, який у свій час намалював художник Опанас Сластьон, прослу-
хали поему поета-земляка Д. Р. Шупти  "Кобза Петра Неховайзуба ".
    Пріоритетною групою у контексті естетичного виховання бібліотекарі виз- начають  дітей,  що мають  талант, творче обдарування, інтерес до мистецтва:  учасників шкільних самодіяльних театральних, хореографічних та  вокальних  колективів, художнього читання; членів шкільних наукових товариств, МАН- івців, які працюють над темами з фольклору, етнографії, мистецтвознавства.
      Такі заходи  проводяться для  членів гуртка " Юний художник ", який діє при районному Будинку школяра. Зокрема,  у вересні цього року в Чорнухах відбувся пленер "ІІ Чорнухинська Сковородиніана ", в якій взяли участь київ- ські художники. 23 вересня  спільно з районним  Будинком  школяра районна бібліотека організувала зустріч учасників гуртка " Юний художник " з худож никами Піддубним О. А. і  Павлишиним К. В., які розповіли  про  свої  творчі здобутки та займалися практично з дітьми технікою малювання фарбами.
    Славиться чудовими вишивками учитель Чорнухинської  загальноосвітньої школи  Т. М. Мельник, художник Л. М. Зуб. До речі, вони – сусіди. То ж для третьо - і четвертокласників була проведена зустріч "Їх поєднало мистецтво", на якій юні дізналися про  творчий шлях  двох майстринь, оглянули виставки їх робіт. З цікавістю слухали діти розповідь  художниці Л. М. Зуб про  її  вис- тавки в літературно-меморіальному музеї П. Г. Тичини в 2010 р. та  в Україн- ському фонді культури в 2011 р.
     Одним із  засобів  прилучення  дітей  до образотворчого  мистецтва є кон- курси  малюнків, які  проводяться в  бібліотеці. Так, читачі  брали  участь  не тільки в обласних  конкурсах, таких, як : "У вінок Кобзаря ми вплітаємо май- бутнє",  "Святий  Миколай –подаруй нам свято", ”Славетні  імена Полтавщи- ни",  а і  в  конкурсах,  організованих  районною  бібліотекою : ” Я  ілюструю улюблену книгу ", "Ми малюємо казку ",з  робіт переможців останнього кон-курсу зараз в бібліотеці влаштована виставка дитячих малюнків.
     Щодо дитячої  художньої творчості, то школярі молодшого шкільного ві - ку з задоволенням  виготовляють  різні  вироби з  жолудів, каштанів, паперу, використовуючи для цього поради з журналів. У відділі обслуговування до-
шкільників і користувачів 1-4 класів діє постійно-діюча виставка, адресована дошкільникам і першокласникам ”Художня студія малечі". Поруч з роботами експонуються статті з журналу Дошкільнятко ", "Мамине сонечко ", "Малень ка фея та сім гномів”, "Джміль”, які  допоможуть юним майстрам виготовити цікаві саморобки . Для учнів 2-4 класів  організована виставка  "Вчимося тво- рити красу ", де представлені книги з виготовлення писанок, виробів з глини, дерева, вишивання, тощо. Тут же і статті з журналу "Джміль”: ”Бісерні карти ни для неньки України ",”Чарівний світ квілінгу ","Великоднє яйце", "Вовня- ні дива " , " Бісерні сніжинки для святкової ялинки " , які з кожним новим но- мером журналу поповнюють виставку. На виставці демонструються і вироби
юних умільців.
    Для першо- і другокласників проводилася  книго-  кіно - мандрівка "Запро- шує країна Мультляндія”,  під час якої діти  познайомилися з  найпопулярні -шими  мультфільмами  та книгами,  за сюжетами  яких вони  були створені та гра  "Музична мандрівка Колобка ".
        Як показує практика, і діти і дорослі слабо обізнані з мистецтвом балету, опери, театру. Тому в  дитячих бібліотеках  слід не забувати і про цю ділянку роботи.  
    У свій час в районній  бібліотеці  для дітей  успішно  діяв  ляльковий  театр   "Книга і лялька", в якому брали участь читачі середнього  та старшого шкіль- ного віку, але свій творчий доробок -інсценізації казок вони показували у дит садку та молодшим школярам. На жаль, відсутність можливості придбати но-вий  комплект ляльок унеможливило його подальшу роботу.
   Знайомство з  книгами про мистецтво, його кращими творами повинно спо- нукати дітей до творчого,  поглибленого  вивчення художньої  творчості, зна- йомства  з життям і діяльністю  видатних митців, допомогти  зрозуміти  мову мистецтва. Читання не лише повинно викликати  певні почуття,  роздуми про життя,  а й спонукати до  проби  себе  як  творця  (художника, поета,  співака, актора),  сприяти реалізації і розвитку творчого  потенціалу особистості.
      Важливо, щоб таке  читання дитиною  набуло системних ознак, а  не було випадковим, фрагментарним.  Для користувачів, які цікавляться  мистецтвом, беруть участь в гуртках  художньої самодіяльності чи навчаються у  початко- вій школі естетичного виховання доцільно  складати  індивідуальні  рекомен- даційні  списки,  закладки „ Що  читати  далі? ”, пам’ятки  „ Цікаве про живо- пис”, "Рідна пісня українська ", "У полоні танцю ", "Запрошуємо до театру " та інші.
    Кращій популяризації  естетичних знань сприяють і електронні документи,
зокрема, диски з серії "Дитяча колекція "Видатні композитори світу ",  "Світ ремесел ", та окремі "Тарас Шевченко : поет, художник ", "Юні  таланти ".
    Цікаві матеріали з мистецтва з періодичних видань використовуються при
проведенні голосних читань.  Цьогоріч  для  проведення голосних читань ви- користовувалися  такі публікації : "Народні інструменти  " (Дошкільнятко. -2011. - № 4-5. – С.12-17) , К. Яковенко  "Світ солодкого щастя : бесіда за кар- тиною Є. Гапчинської "Пустомелики "( Джміль. -2011. - № 53. - С.16-17), "Як  з’явився оркестр "( Маленька фея та сім гномів. - 2011. - № 5. –С. 2-3).
      Бібліотечна діяльність дає широкі можливості для організації естетичного виховання шляхом створення  різноманітних клубів, об’єднань за інтересами,  залучення дітей до підготовки  і проведення масових  заходів, до мистецької , творчої  діяльності  та спілкування.  Клуби  дають можливість  дітям не лише отримати дружню, авторитетну пораду і підтримку, а й нагоду та можливість творчої самореалізації.
       З нового навчального року в районній бібліотеці для учнів -четвертоклас- ників  створено клуб " Мистецький розмай".
  В планах роботи  книгозбірні зустріч з уродженкою Чорнух, київським  ком- позитором  Юлією Дібровою,  дитячою поетесою, уродженкою с. Постав-Му- ки  Чорнухинського  району  Ларисою  Назаренко яка  видає не просто дитячі книги поезій, а книги-розмальовки, зокрема "Казкова планета ",  "Веселковий світ ", які теж вчать дітей  пізнанню  кольорів, вмінню  малювати  і пізнавати, майстер-клас з орігамі учня 4 класу Чорнухинської загальноосвітньої школи
ім. Г. С. Сковороди  С. Сидоренка.
     Районна бібліотека для дітей підготувала для сільських бібліотек –філіалів консультацію на тему "Естетичне виховання в сільській бібліотеці ", сценарії масових заходів : дитячого свята "Розмаїття писанкових барв", уроку народо-
знавства  "Крутиться гончарний круг " , працівникам сільських  бібліотек  на- даються консультації щодо естетичного виховання юних користувачів в сіль- ській бібліотеці.
     Естетичне виховання користувачів-дітей, як районної , так і сільських кни- гозбірень потребує значного покращення. Для налагодження цієї  роботи оче- видно, потрібна  цільова  програма  роботи  бібліотек  України щодо естетич- ного виховання молоді, адже  "Концепція державної  цільової  програми  під- тримки  та  розвитку  читання на  період до 2015  року ”, прийнята  Кабінетом Міністрів України  30 вересня  2009 року  не має достатньої підтримки з боку держави.
    Забезпечення бібліотек новими книгами та періодичними виданнями  з пи -тань мистецтва, електронними  документами,  комп’ютерами  та можливістю користуватися Інтернетом, впровадження нових, інноваційних форм роботи у бібліотеці сприятиме  покращенню  естетичного  виховання юних користува-чів.